ZiskejZdravi.cz

Soda bicarbona dráždí žaludek

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je bílý prášek se zásaditým pH. Používá se jako součást kypřicích prášků do pečiva a na přípravu šumivých nápojů. Málokdo ale ví že je naprosto nezdraví a škodlivý.

Jeho zásaditost je tak veliká, že se tělo při jeho příjmu snaží vyrovnat acidobazickou rovnováhu a vytváří o to více žaludečních kyselin. Vezmeme-li v potaz, jak účinným je soda bělidlem a čistícím prostředkem na veškeré nečistoty včetně připálených hrnců, nemůžeme nevidět to, co soda dělá s naším žaludkem. Soda intenzivně dráždí žaludeční sliznici a proto je jako potravina naprosto nevhodná! Naučme se jí k přípravě jídel nepoužívat. Vždyť péct lze i zdravěji a přitom chutně. :-)  Podíváte-li se na sáček sody na namáčení prádla a změkčování vody je tam napsáno: "Soda má ve styku s vlhkou pokožkou a sliznicemi dráždivé účinky. Stejné účinky mají i její roztoky. Proto při práci používejte rukavice, nejezte a nepijte." Žel na balíčku sody potravinářské, která má stejné účinky a na balíčcích kypřicích prášků do pečiva tato varování již napsaná nenajdeme.

Z pera průkopnice zdravé výživy Ellen Whiteové:

„Péci chléb se sodou nebo práškem do pečiva je škodlivé a zbytečné. Soda dráždí žaludek a otravuje celý systém. Mnohá hospodyně si myslí, že by bez podobných prostředků nemohly udělat dobrý chléb. Kdyby se snažily naučiti se lepšímu způsobu, byl by jejich chléb mnohem zdravější a svou přirozenou chutí chutnější. Pečeme-li chléb s droždím nebo kváskem, nedávejme místo vody mléko. Použití mléka jest rozmnožením výdajů a zmenšuje užitkovou cenu chleba. Mléko neuchová chléb tak dlouho sladký jako voda a snadněji v žaludku kvasí." Rady o výživě a pokrmech 316 odst 496.

„Teplé piškoty, pečené se sodou nebo práškem do pečiva by se na našem stole neměly objevit. To se do lidského žaludku nehodí. " Rady o výživě a pokrmech" 343-344 ang.str.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo