ZiskejZdravi.cz

Dvě tváře železa - David DeRose, MD Elizabeth J. Hall

O co vlastně u železa jde? Opravdu je tento kov hodný svého postu? Pro upřesnění, železo hraje velkou roli ve zdraví těla. Z celosvětového hlediska je železo nejběžněji chybějící látkou. Odhadem asi 2 miliardy lidí trpí na anemii způsobenou nedostatkem železa. Ve Spojených Státech jsou nízké hodnoty železa nejběžnější příčinou anémie, což má vliv zhruba na 10% batolat, adolescentních dívek a žen v průběhu reproduktivního věku. V rozvojových zemích je třetím největším důvodem neschopnosti žen donosit děti.

 

Navíc, nedostatek takových rozhodujících minerálů má potencionálně dalekosáhlejší efekty než je pouhé způsobení anémie. U dětí se mentální a fyziologický rozvoj, stejně tak jako IQ pojí s nedostatkem železa v dětství. Stejně tak, když má matka vážně nízký obsah železa v organismu, její dítě se může narodit se stejným nedostatkem.

Druhým extrémem je záležitost zvaná dědičná hemochromatóza, což je genetická porucha, při které se hůře vylučuje železo což způsobuje jeho hromadění. Tato nemoc je pravděpodobně nejběžnější genetickou poruchou amerického národa a ovlivňuje asi 1,5 milionu Američanů. Nemoc nakonec vyústí až do toxického nahromadění železa v orgánech jako je srdce, játra a slinivka, což je poškozuje.

A nejenom to. Ukazuje se, že předávkování železem může být hlavní příčinou toxikologické smrti u dětí mladších šesti let, jelikož vitamíny s železem mohou vypadat skoro jako sladkosti, což zvyšuje riziko spolykání a nechtěného předávkování.

Takže čelíme dvěma ostrým stranám „železného" meče. Všichni železo potřebujeme, ale vypadá to, že příliš mnoho tohoto minerálu může být nebezpečné. Kde je rovnováha? Dobrou zprávou je, že hemochromatóza je léčitelnou nemocí která se dědí v rodině a vitamíny s železem maskující se za bonbóny, jsou často v domácnostech se zdravou a vyváženou kuchyní nepotřebné!

Jaký je tedy konečný verdikt? Stále není žádnou otázkou, jestli všichni potřebujeme adekvátní množství železa, abychom mohli zdravě žít.

Úlohy železa

Pravděpodobně nejdůležitější a nejznámější role železa je v podobě kyslíkového nosiče, proteinu hemoglobinu. Bez dostatečných zásob železa se může snižovat produkce hemoglobinu a tím pádem není možné, aby byl kyslík účinně přesouván po celém našem těle. Železo je také životně důležitým komponentem u mnoha lidských enzymů, má také funkci ve všem od neurotransmiterů až po buněčný metabolismus a imunitní schopnost zažívacího systému. Je jasné, že nedostatek železa hraje významnou roli v negativních vlivech na naše tělo.

Běžné případy nedostatku železa

Zvýšená potřeba: kojenci, děti, adolescenti a těhotné ženy mají zvýšenou potřebu příjmu železa; pokud není tato potřeba naplněna, může situace vyústit v anémii a jiné komplikace. Celková potřeba železa pro matku během devíti měsíců těhotenství je průměrně 1000mg. Uvnitř dělohy si miminko uloží zhruba 300-500mg železa. Pravidelné a intenzivní cvičení může tuto potřebu zvýšit.

Nadměrná ztráta krve: Ztráta krve z jakéhokoliv důvodu - úraz, silné menstruační krvácení, hemoroidy, děložní fibroidy, parazité, žaludeční vřed, rakovina tlustého střeva nebo používání nitroděložního tělíska - podstatně zvyšuje náchylnost k nedostatku železa. Ztráta krve při menstruaci je nejběžnějším problémem nedostatku způsobující anémii u žen v reproduktivním věku.

Kravské mléko a kojenci: Kravské mléko má škodlivý vliv na hladinu železa u kojenců a to z několika důvodů: Zaprvé, tento nápoj obsahuje velmi málo železa a tím pádem může vytlačit potraviny, které jsou na železo bohatší. Za druhé, u asi 40% jinak zdravých kojenců se vyvine akutní (okem nepostřehnutelné) krvácení do střev způsobené kravským mlékem. Následné ztráty krve bohaté na železo zhoršují stav jeho hladiny. Za třetí, mléko obsahuje vysoký obsah vápníku a kaseinu (mléčný protein) a obě tyto látky snižují vstřebávání nehemového železa. Z těchto důvodů se skupiny expertů shodují na radě, abychom nepoužívali mléko ve výživě dětí do jednoho roku.

Vstřebávání železa: Jednotlivci s nevyváženou stravou nemusí mít dostatečný přísun železa. Přestože hemové železo v mase, rybách a drůbeží se absorbuje lépe, než železo nehemové v rostlinných zdrojích potravy, není to až tak dramatický rozdíl, jak byste si mohli myslet. Lidské tělo vstřebá průměrně asi 25% vnitřně užitého hemového železa ve srovnání se 17% nehemového železa.



Dobrým zdrojem železa jsou tmavě zelená listová zelenina a luštěniny. Tyto potraviny jsou jedny z těch, které obsahují největší obsah železa v poměru ke kalorické hodnotě. Například šálek vařené kapusty obsahuje 1,17mg železa na pouhých 36 kalorií. Šálek opečeného kuřete má více železa, 1,69mg, ale zhruba na více než 7x větší počet kalorií - 266. Oproti tomu šálek vařené čočky, která má obdobné množství kalorií (230 kalorií) obsahuje neuvěřitelných 6,59mg železa! Stojí za to poznamenat, že masné produkty jsou považovány za dobrý zdroj železa, ale výhoda bohatosti na železo nevyrovná jeho nevýhody (jako jsou kardiovaskulární choroby a rakovina), především v případě, kdy jsou k dispozici rostlinné alternativy.

Příklady zdravých potravin bohatých na železo:

Zelenina - špenát, hlávkové zelí, vojtěška, sladké brambory, brokolice, fazolové lusky, brukev, zelí, mangold
Ovoce -
olivy, jahody, meloun, rozinky, datle, fíky, slívy
Obiloviny -
otruby, pšeničné klíčky, oves, celozrnné produkty (chleby), kukuřičná mouka
Luštěniny -
sója, čočka, tofu, hrášek
Ostatní -
melasa, lilková a dýňová semena, sezam, oříšky, javorový sirup

Vstřebávání železa je neuvěřitelně komplikovaný proces, kde absorpci ovlivňuje několik faktorů. Železo v sójových bobech a výrobcích z nich se vstřebává dvakrát snadněji, než železo v zelenině. Jsou ještě další faktory ovlivňující tuto vstřebatelnost. Například, taková troška, jako je 75 mg vitamínu C dokáže zvýšit absorpci nehemového železa 3 až 4 krát. Na druhou stranu taniny v čaji a kávě snižují vstřebatelnost nehemového železa o 40-60%. Černý čaj, peprmint a kakao snižuje vstřebávání ještě více. Kyselina fytová, fotochemikálie předcházející rakovině, dokáže také snížit vstřebávání železa. Stejně tak i kyselina šťavelová přítomná v některých potravinách (sladké brambory, fíky, špenát, fazole) redukuje celkovou absorpci železa, ale můžete si být jistí, že vstřebávání nebrání! Abychom to shrnuli, experti naznačují, že z běžné stravy „všežravce" je vstřebáno asi 18% železa, zatímco z běžné rostlinné stravy je to 10%.

Závěr

Pokud vás „dvojbřitý železný meč" začíná znervózňovat, buďte klidní, protože lidské tělo je úžasným stvořením, které bylo vytvořeno nádherným a pečlivým způsobem. Schopnost těla absorbovat nehemové želo je značně zvýšeno u lidí s nižšími hladinami železa a naopak je sníženo, pokud jsou naše železné zásoby přeplněné. Následkem toho, když zvážíme veškeré tyto faktory, není překvapením, že - tam, kde je dostatek a různorodost stravy - vegetariáni nevykazují vyšší výskyt nedostatku železa než jejich nevegetariánští kamarádi.

David DeRose, MD je certifikovaným specialistou v interní i preventivní medicíně. Využívá své různorodé zkušenosti na fakultě Womar College a v programu NEWSTART ve Womaru. Žije rovněž ve Womaru se svojí ženou Soňou a jejich třemi dětmi.

Přeloženo s laskavým souhlasem sanatoria Wilewood

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo