ZiskejZdravi.cz

Sacharidy: Kamarádi nebo nepřátelé? Dorothea Sarli, MS, RD

„Moje dieta je opravdu jednoduchá," prohlásila Becky, když jsme spolu čekaly ve frontě na oběd. „ Není potřeba žádné zjišťování a dokonce ani žádné přemýšlení. Vše co dělám je, že vynechám chleba a za pár týdnů se toho zbavím." Roztáhla ruce přes své trochu větší břicho. Becky měla pravdu ohledně jedné věci. Její dieta byla opravdu jednoduchá. Ale bylo opravdu dobré hubnout zbavením se těchto sacharidů? A co jsou vlastně sacharidy a proč je potřebujeme? Tloustneme z nich? Mohou za zuřící epidemii cukrovky a měli bychom se jim vyhýbat?

Je to prostě palivo...

Řekněme, že jste si právě koupili nový Ford Mustang. Po tom, co jste ho řídili pár dní, si uvědomíte, že potřebuje nějaké palivo. Zvážíte možnosti. Bude benzín, petrolej nebo nafta tím pravým, pro vaše nové auto? Přece jen, všechno to jsou paliva. Záleží na tom, které použijete? Samozřejmě že ano! Takže je to snad překvapivé, že složitě navržené systémy v našich tělech potřebují správný druh paliva?

Je možné získat glukózu ze sladkých bublinkových nápojů, koblih a bílého chleba. To ale nejsou potraviny, k jejichž užití by vaše tělo bylo navrženo. Tyto potraviny obsahují látky, ze kterých přiberete, zvýší hladinu triglyceridů a zvýší váš krevní tlak. Jedna studie objevila vztah mezi cukrem slazenými nápoji a dětskou obezitou. Zjistilo se, že pravděpodobnost obezity se zvýšila 1,6 krát po každém dalším sladkém nápoji vypitém každý den. Samotná nadváha pak způsobuje další sortu problémů včetně zvýšeného rizika nezdravě velké hladiny triglyceridů, srdečních onemocnění a cukrovky.

Kde bychom tedy měli získávat glukózu jako palivo pro své tělo? Nápovědu najdeme ve starobylé knize Genesis. Když Bůh stvořil první lidi, Adama a Evu, dal jim ovoce, obilniny, ořechy a semena. Ale to co jíme dnes, je na míle daleko od tohoto původního plánu. Bůh stvořil jablka, my jíme smažené jablečné lívance. Bůh stvořil brambory, my jíme hranolky. Bůh stvořil pšenici, kukuřici a oves. My jíme koblihy, kukuřičné lupínky a müsli tyčinky. Sacharidy? Ano! Vysokooktanové palivo? Rozhodně ne! Zpracované a vysoce rafinované potraviny jakéhokoliv druhu nepřispívají optimálnímu zdraví. Lidé, kteří mají zdravou, nezpracovanou rostlinnou stravu jsou štíhlejší, žijí déle a mají méně cukrovky a potíží se srdcem než ti, kteří jedí standartní Americké palivo.

Co jsou to sacharidy?

Sacharidy, říká se jim také „cukry", poskytují vašemu tělu palivo. Sacharidy, které jíte, se přeměňují na glukózu nebo „krevní cukr", což je hlavní zdroj energie pro tělo. Pokud vaše buňky mají glukózy nedostatek, můžete se cítit nervózně, netrpělivě nebo dokonce zmateně. Vážnější nedostatek glukózy může způsobit mdloby, kóma nebo dokonce smrt. Takže, pokud jsou sacharidy tak zásadní pro funkci těla, proč je jim připisována vina za hrozné problémy, jako zvyšování váhy a cukrovka? Ukazuje se, že ne všechny sacharidy jsou rovnocenné. Některé podporují zdraví a sílu, zatímco jiné mohou způsobit katastrofu vašemu jemně navrženému organismu.



Kolik sacharidů potřebuji?

Momentální doporučení z „výživových směrnic pro Američany" z roku 2010 navrhuje, aby sacharidy tvořily 45-65% z vašeho celkového denního příjmu kalorií. Ti, kteří konzumují rostlinnou stravu, by pravděpodobně byli na nějakém z nejvyšších čísel této široké škály. Nejdůležitější je vědět, že by sacharidy měly tvořit většinu vašeho příjmu.

Pamatujte si, že příliš mnoho třeba i nejzdravějšího jídla, zdravé není. Neměli byste jíst kalorie navíc v jakékoliv formě. Pokud jíte vše v nejzdravější formě a nabíráte nechtěná kila, pak je nejvyšší čas vyměnit kvantitu za kvalitu.

„Dobré" sacharidy

Kde získáme kompletní sacharidy? Uvažujte nad ovocem, zeleninou celozrnnými obilninami a luštěninami. Obsahují zdraví prospěšnou vlákninu, vitamíny, minerály a fytochemikálie. Tady jsou některé tipy, jak si pro vaše tělo vybrat ty nejlepší potraviny.

Zařaďte zeleninu. Vybírejte si čerstvou zeleninu kdykoliv to jen jde. Udržujte ji čistou a hezkou ve vaší lednici, abyste, když potřebujete rychlou večeři, snížili šanci, že šáhnete po nezdravém jídle. Užijte si ji syrovou nebo si ji jen lehce opečte, aby byla ještě trochu křupavá. Použijte parní hrnec nebo ji opečte na pánvi na troše vody. Mějte u pánve hrneček vody, abyste mohli přilít, kdyby zelenina začínala být suchá. Použijte tolik vody, aby se zelenina nezačala přichytávat k pánvi.

Vybírejte si celozrnné obiloviny. Obiloviny jsou často rafinované, tím pádem jim chybí vnější slupka plná vlákniny a také výživný klíček. A tak z nich zbyde jen škrobovitý endosperm. Takto získáváme bílou nebo semolinovou mouku. Samozřejmě, že bílá mouka je někdy obohacená, ale je „obohacená" jen malou částí výživných látek, které z ní byly odebrány při procesu rafinace.

Nezapomeňte na fazole. Potravina, která je v mnoha zemích úplným základem, se ve Spojených Státech často opomíjí. Obsahují vlákninu, sacharidy a bílkoviny, takže jsou klíčovou surovinou pro celistvou rostlinnou stravu. Nejste zvyklí na fazole? Přidávejte je do stravy postupně a hledejte způsoby, jak je „podstrčit" do jídel, které máte rádi. Zkuste například přidat plechovku cizrny do vaší opečené zeleniny. Dejte pár bílých fazolí do salátu. Nebo experimentujte s recepty na čočkovou polévku.

Mlsný jazyk uspokojte ovocem. Než abyste po večeři sáhli na balíček sušenek, proč si raději nedat například čerstvý ananas, mango, kiwi nebo meloun? Pokud vám hrozí cukrovka nebo už ji máte nebo prostě jen zkoušíte zhubnout, lepší volbou je potom ovoce z mírných oblastí, než tropické ovoce. Najděte si v okolí obchody, které se specializují na čerstvé potraviny a zjistěte si, jaké ovoce je k dostání v různých sezónách roku. Poproste někoho, kdo má přehled, aby vám ukázal, jak poznáte, že je ovoce zralé a sladké. Ovoce může být drahé, takže už nebudete kupovat ty balíčky sušenek! Tak pojďte do toho a investujte do svého zdraví. Nebudete litovat!

Sacharidy pro vás

Tak, jak je to tedy s Beckyným dietním plánem? Bylo dobré se zbavit těch krajíců chleba plných sacharidů? Vzhledem k tomu, že Becky jedla celistvou rostlinnou stravu a pořád přibírala, tak měla pravdu v tom, že by něčeho měla jíst méně. Pro ni pravděpodobně chléb reprezentoval kalorie navíc, které nepotřebovala. Vynecháním chleba se jednoduše a efektivně zbavila kalorií okolo pasu.

A co vláknina?

Vláknina ve stravě vám pomůže cítit se po jídle sytí a udrží váš pocit sytosti déle. Snadno ji najdete v přírodních celistvých potravinách. Vláknina chrání před zácpou, zánětem tlustého střeva, obezitou, cukrovkou a onemocněními srdce. Pokud teď jíte velmi málo vlákniny, dělejte pomalé změny. Jinak budete mít problémy s plynatostí. Ale pokud vás i tak začne plynatost trochu trápit, vydržte. Vaše tělo potřebuje čas, aby si na celistvou potravu zvyklo. Stejně tak se spolu s vlákninou ujistěte, že dostatečně pijete. Jinak může vláknina způsobit zácpu místo toho, aby jí předcházela!

A co vy? Správné sacharidy jsou pro vaše zdraví zásadní. Nejlepší sacharidy pocházejí celistvých potravin. Pokud je to poprvé, co zkoušíte rostlinnou kuchyni, jděte na to pomalu. Příliš rychlé změny by mohly odradit vás nebo ty, pro které vaříte. Hledejte recepty a kurzy vaření. Vyzpovídejte kamarády vegetariány a nebojte se zkusit nové potraviny. Investujte čas do dobrodružství. Budete odměněni čistější myslí a zdravějším tělem.

Dorothea Sarli, MS, RD, ráda vytváří recepty a učí. Má blog o vaření na adrese DorotheaSarli.com

Přeloženo s laskavým souhlasem sanatoria Wilewood.

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo