Dochucení je podle slovníku „schopnost něčeho ovlivnit chuť." To je zajímavé, jelikož my často používáme slovo dochucení trochu jinak. Textura, barva, vzhled, teplota a hlavně vůně, to vše ovlivňuje, jak vnímáme chuť určitého jídla. Chuť je spojená pouze s efektem jídla na naše chuťové buňky a ten je ovlivněn chemickým složením jídla. Když jídlo připravujeme, můžeme zvolit ingredience, které mění chuť i dochucení, abychom zvýšili požitek z jídla. Pojďme se podívat na pár běžně používaných ochucovadel a zlepšovačů chuti.
Sůl
Sůl může jídlu chuť v podstatě dát nebo naopak úplně zničit. Studie ukázaly, že si lidé časem dokáží zvyknout na vyšší nebo nižší množství soli v potravě. Sodík je ve většině zpracovaných jídel snad všudypřítomný, takže jejich konzumace zvyšuje práh naší spotřeby soli. Kdyby většina lidí snížila příjem soli, vedli by si časem dobře. Zatím není problém v tom, abychom jí měli dostatek, ale abychom neměli přebytek. Nedávná italská studie ukazuje, že stejně tak příliš mnoho i příliš málo soli ve stravě může zhoršit výsledky u lidí s městnavým srdečním selháním.
Oleje, tuky na pečení a další tuky
Pulty našich obchodů jsou zaplaveny různými oleji a tuky na pečení, které se také používají na zlepšení chuti jídla. Všechny pečící tuky a většina margarínů jsou hydrogenované - ztužené a tím pádem obsahují trans mastné kyseliny, kterým bychom se měli vyhýbat. Rostlinné oleje nebo polynenasycené oleje jsou obecně lepší, než pečící tuky, ale jsou silně zpracované a vedou ke konzumaci většího množství omega 6 tuků, než potřebujeme. Za studena lisované a nezpracované panenské oleje jsou dobrou volbou, jelikož jsou nejblíže těm tukům, které nalezneme v přírodních celistvých potravinách. Ještě lepší jsou ale oleje, které najdete přímo v potravinách jako takových. (např. když budete jíst olivy, avokáda, ořechy atd., než abyste jedli jen oleje z nich). Za studena lisovaný extra panenský olivový olej je bohatý na mononenasycený tuk a je dobře vstřebatelný.
Nedávno bylo hodně kontroverze ohledně kokosového a palmového oleje. Oba tyto oleje mají z více než 50% nasycených tuků se středně dlouhými řetězci. Kyselinu laurovou, která se v těle mění na monolaurin, což je tuk, který mimo jiné najdete v mateřském mléku. Monolaurin má antibakteriální, antivirální a antiparazitické účinky a přirozeně potlačuje apetit. Panenský kokosový olej se stal celkem populární v kruzích „přírodních strávníků" a veganů, jeho chuť je popisována jako „strašně oříšková" s náznakem sladkosti. Používá se k dochucení pečených dobrot, pečiva nebo kari.
Cukr
Cukr používaný s mírou může potraviny vylepšit. Americká strava je známá jako přespříliš plná cukru v podobě dezertů a nápojů. Nicméně existují zdravější alternativy ke klasickému bílému cukru. Například některé třtinové cukry, které jsou nerafinované. Agávový sirup, med, datlový cukr a javorový sirup jsou také lepšími možnostmi. Ale přestože jsou to dobré alternativy, většina lidí by těžila samá pozitiva z významného omezení všech sladkých jídel ve své stravě. Čerstvé ovoce, jak jej Stvořitel vymyslel, je mnohem zdravější a chutnější než sladidla, a uspokojí lépe chuť na sladké.
Ostatní dochucovadla
Jiná „dochucovadla", přísady, jako je vinný ocet, mohou být žíravé a měly by být nahrazeny citronovou šťávou, což je ve většině případů zdravá alternativa. Jednotlivci, kteří nesnesou pečící prášek nebo sodu nebo mají proti jejich používání námitky, udělají nejlépe, když je ze stravy vyřadí. (nahradíme je droždím a kvasem)
Takže můžete připravovat jídlo, které je čerstvé, celistvé, chutné a reprezentativní, protože použijete dochucovadla, které na jídle zvýrazní to dobré, než abyste přeháněli sílu přirozených chutí.
Určete si zdraví jako hodnotu pro svá rozhodnutí a jídla si užívejte s děkováním. Dokonce i váš přístup a vděk dokáží zlepšit chuť!
Přeloženo s laskavým souhlasem sanatoria Wilewood.