ZiskejZdravi.cz

Lékař radí: Co ovlivňuje hladinu vápníku a osteoporózu

V dnešní době si téměř každý dospělý a starší člověk západního světa dělá starosti s osteoporózou. Proč? Titulky zdravotnických časopisů informují o prevenci osteoporózy: propagace vápníkových doplňků a mléčných produktů se stupňuje. Ale přesto se osteoporóza vyskytuje stále častěji. O tomto tématu se diskutuje se zanícením. Existují však jednoznačné údaje, které by měly být vzaty v úvahu.

Na prvním místě, které faktory přispívají k rozvoji osteoporózy? Studijní komise WHO zmiňuje několik hlavních faktorů, které se podílejí na metabolismu vápníku:

A vysvětlují, že „v žádném případě není jisté, že příjem vápníku je hlavním znakem k určení hustoty kostí a řídnutí kostí v dospělosti. Je známo, že strava s vysokým obsahem bílkovin a soli způsobuje řídnutí kostí." (Strava, výživa a prevence chronických onemocnění, Světová zdravotnická organizace, WHO, 1990; Diet, Nutrition and Prevenion of Chronic Diseases, WHO, 1990, p. 82)

Nedostatek pohybu je jedním z rizikových faktorů a klade se na něj stále větší důraz. Ale slyšeli jste už někdy, že kouření a alkohol přispívají k osteoporóze? Tato skutečnost je tabu. A jak je tomu se stravou s vysokým obsahem bílkovin?

Linkswiler provedl pokus na vápníkovou bilanci srovnáním tří skupin lidí. Všichni konzumovali 1400 mg vápníku denně. Jejich příjem bílkovin se však lišil. Skupina, která dostávala pouze 48 g bílkovin denně, vykázala pozitivní vápníkovou bilanci, zatímco u skupin, které dostávaly více bílkovin, byla zjištěna ztráta vápníku přímo úměrná příjmu bílkovin. (Linkswiler HM, Protein-induced hypercalciuria (Příjem bílkovin a hyperkalciurie), Fed Proc 1981 Jul; 40 (9): 2429-2433)

Vysoký příjem bílkovin zvyšuje také riziko ledvinových kamenů.

Doporučená denní dávka (RDA) pro vápník se mezi jednotlivými zeměmi významně liší. V USA a v Německu, například, se doporučuje 1200 mg pro dospělé, včetně těhotných a kojících žen. Vegetariáni nemohou dosáhnout tak vysokého množství, aniž by zařadili do své stravy mléčné výrobky nebo užívali doplňky vápníku. WHO doporučuje pouze 400-500 mg denně.

Je také známo, že vysoký příjem fosforu způsobuje ztrátu vápníku. Hlavní zdroje fosforu jsou maso a mléčné výrobky.

Jinou studii provedli Marsch a Sanchez, kteří zkoumali obsah minerálů v kostech u 1600 žen. Ve věku 60ti let měly tyto ženy stále vysoký obsah minerálů. O dvacet let později, byly znovu zkoumány. Ženy lakto-ovo-vegetariánky vykazovaly stále 82 % obsahu minerálů. Zatímco ženy se smíšenou stravou, zahrnující také maso měly obsah minerálů už jenom 65 %. (A. Marsch, T. Sanchez, Vegetarian Lifestyle and Bone Mineral Density (Vegetariánský životní styl a minerální hustota kostí), American Journal of Clin. Nutr. 1988: 48)

MUDr. Jochen Hawlitschek, MPH, BA: „Nemoci životního stylu (Chronické nemoci)" uveřejněno s laskavým souhlasemEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo