Anýz
Je užitečný pro odkašlávání a uvolňování hlenů. Povzbuzuje činnost žaludku, střev, žlučníku, působí proti plynatosti, podporuje tvorbu mléka. Můžeme jej přidávat do pečiva, do červené řepy, při zavařování hrušek, a také je výborný jako lék spolu se strouhanou mrkví proti roupům u dětí.
Fenykl
Pomáhá při kašli, odstraňuje nadýmání, podporuje trávení. Odvar ze semen je dobrý na zánět spojivek. Můžeme jej dobře použít do pokrmů obměnou za anýz.
Kmín
Povzbuzuje žaludek, uklidňuje střeva. Je výborný do polévek, do tvarohu, do košťálových zelenin, do brambor, mletý do zeleninových mís. Mladá nať kmínu je výtečná do salátů.
Majoránka
Rozpouští hleny, je to močopudný a potopudný prostředek, posiluje žaludek, uklidňuje střeva. Můžeme ji dobře použít do luštěnin, do polévek, do zeleninových salátů, do pomazánek. Je účinnější spolu s tymiánem a bazalkou. Přidáváme ji do pokrmu až na konci vaření.
Saturejka
Obsahuje množství tříslovin, které působí proti průjmu. Můžeme ji dobře použít jako zdravou náhražku pepře, ale s mírou, jinak pokrm hořkne. Je výborná do luštěnin, do bramborového salátu, okurkového salátu, do polévek. V syrovém stavu ji můžeme přidat do rajské nebo houbové omáčky, a také při nakládání okurek.
Koriandr
Posiluje žaludek, tiší křeče žaludku, je účinný proti úplavičným průjmům a proti střevním parazitům. Přidáváme jej do kapusty, špenátu, při nakládání červené řepy, trošku prášku také při nakládání zelí.
Bazalka
Působí dobře na sliznice dýchacích cest, zažívacího traktu, povzbuzuje činnost ledvin a nervový systém. Léčí chronickou zácpu. Výborná je do polévek, omáček, do luštěnin, k nakládání okurek,... Čerstvé listy jsou chutné do salátů, do pomazánek.
Brutnák
Má vůni jako okurka, podobnou chuť. Posiluje srdce, je močopudný a potopudný. Můžeme jej dobře použít jako zeleninový salát. Nasekáme listy s cibulkou, troškou oleje nebo jej použijeme jako součást ostatních bylinkových a zeleninových salátů. Starší listy přidáváme do špenátu, polévek, omáček. Kvítky brutnáku jsou chutné a také vzhledné jako ozdoba pokrmu.
Estragon
Je bohatý na jód, podporuje trávení. Můžeme jej dobře použít do okurek, salátů, bylinkových omáček.
Libeček
Suší se nať i kořen. Působí močopudně - vyhání chlór a dusík, působí dobře na játra a srdce, má vliv na hospodaření s vodou v těle při srdečních nemocích. Můžeme jej dobře použít čerstvý i sušený do polévek, omáček a salátů, do různě upravované zeleniny. Užíváme jej ale v malých dávkách.
Šalvěj
Ničí bakterie, užíváme jej při zánětech ústní dutiny (výborné je kombinovat ji s heřmánkem). Můžeme ji dobře použít do náplní amolet, do omáček, do luštěnin, od tvarohové pomazánky s bylinkami, ať už čerstvé nebo sušené listy.
Tymián
Ničí bakterie, působí proti střevní chřipce, proti bronchitidě, onemocnění plic, infekci ledvin. Můžeme jej dobře použít do rajské omáčky nebo „kyseláků".