ZiskejZdravi.cz

Lékař radí: Vitamín B12 u vegetariánů a veganů

Vitamín B12 neboli kyanokobalamin je z chemického hlediska nejsložitější ze všech vitamínů. Je důležitý pro normální funkci mozku a nervového systému a pro krvetvorbu. Vitamín B12 je vytvářen baktériemi; nenajdeme ho v rostlinách, kromě případů kontaminace. „Fermentované sójové produkty, jakými jsou miso a tempeh, shiitake (sušená houba) a řasy jako spirulina a nori neobsahují prakticky žádný vitamín B12. Přestože se tyto pokrmy prodávají v obchodech se zdravou výživou jako vynikající zdroj B12 a jsou velmi rozšířené mezi makrobiotiky, pravdou zůstává, že pokud vitamín B12 obsahují, pak je ho velice málo.

Namísto toho obsahují analogy B12, které jsou neaktivní a mohou dokonce blokovat vstřebávání pravého vitamínu B12." (W. Craig, Nutrition and Wellness (Výživa a zdraví), p. 218)

Aby mohl být vstřebán, musí vitamín B12 nejprve vytvořit komplex s vnitřním faktorem, bílkovinou produkovanou parietálními buňkami žaludeční sliznice. Poté je vstřebán v tenkém střevě. V tlustém střevě člověka se také nacházejí bakterie, které produkují vitamín B12, ale do místa vstřebání už se vitamín vrátit nemůže. Pacientům s atrofií žaludeční sliznice nebo těm, kterým byl celý žaludek vyoperován, je zapotřebí aplikovat nitrosvalové injekce.

Potřeba vitamínu B12 je velice nízká, méně než 1 mikrogram (μg) denně. Doporučují se 2 μg. Jelikož neexistuje spolehlivý a vhodný zdroj B12 v rostlinné potravě, vegani by si měli tuto potřebu zajistit buď zařazením pokrmů obohacených o B12 nebo pravidelným užíváním doplňků vitamínu B12 (např.Vitatonic). To je důležité zejména pro těhotné nebo kojící ženy. Zajímavé je, že ne všichni vegani trpí nedostatkem B12. Úplní vegetariáni by si měli nechat dělat testy na obsah vitamínu B12 v krvi.

MUDr. Jochen Hawlitschek, MPH, BA: „Nemoci životního stylu (Chronické nemoci)" uveřejněno s laskavým souhlasem

 Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo