ZiskejZdravi.cz

Solíme jen střídmě

Dnešní člověk konzumuje až 10x více soli, než je ve skutečnosti potřeba. Tělo se brání nadměrnému hromadění soli, protože ta zadržuje vodu v organismu, může způsobit bolesti hlavy, zhoršuje stav ekzémů a revmatismu. Tělo se ji proto snaží vyloučit potem a ledvinami. Jestliže ale toto musí činit stále, projeví se brzy funkční poruchy jater a ledvin, až se posléze v moči objeví bílkovina a krev. Může dojít k vysokému krevnímu tlaku, srdečnímu selhání a mrtvici. To jsou všechno vážné život ohrožující nemoci a proto stojí za to se nad svou konzumací soli zamyslet.

Pokud používáte více soli, vaše chuťové buňky si na to zvyknou a vyžadují soli stále větší a větší množství. Asi proto někteří lidé dříve než jídlo ochutnají hned dosolují, protože prostě většina jídel se jim zdá bez většího množství soli fádní. Pokud se rozhodnete méně solit, tak asi 3 týdny se vám budou zdát jídla neochucená. Chuťové buňky se musí opět zregenerovat a musí se obnovit původní chuť. Po třech týdnech začnete objevovat přirozené chutě zeleniny, brambor a jiných potravin. Každá potravina má totiž svou specifickou a výbornou chuť, kterou nadbytek soli dokonale přebíjí. Ochucovat můžeme více bylinkami. Bylinek je poměrně široká škála, stačí si vybrat co vám nejvíce vyhovuje. A mnohá jídla sůl ani nepotřebují, například zeleninové saláty není vůbec potřeba solit.

Kde se sodík nachází? Nemusíme hned sáhnout po kuchyňské soli, jako jeho zdroji. Získávejme ho raději z přirozených zdrojů. Nejvíce ho obsahuje: květák, mrkev, špenát a hlávkový salát.

Kolik tedy soli? Zcela dostačující množství jsou 2 gramy denně. Nezapomeňme však, že mnohé potraviny již sůl obsahují. No a samozřejmostí by mělo být vynechat slané pochutinky jako slané brambůrky či arašídy. Koupit se dají i arašídy neslané jen pražené, popkorn si můžete udělat doma také neslaný a přesto dobrý.

Text: ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo