ZiskejZdravi.cz

Rychlá fakta - GMO sója a kukuřice

Více než 90% sóji a skoro všechna kukuřice pěstovaná ve Státech jsou geneticky modifikované. Představuje to ohrožení veřejného zdraví? Měli bychom se přiblížit odpovědi založené na přesvědčivých důkazech.

Nedávno bylo zjištěno, že několik unikátních vnitrodruhových DNA vsuvek komerčně dostupných ve Spojených Státech, asi 54, obsahuje části „Genu VI". „Gen VI" je virový gen, který by nemusel být bezpečný pro lidskou konzumaci. Také může snížit přirozenou odolnost rostlin proti škůdcům. Jsou jím ovlivněny americké rostliny, včetně těch s virovými genovými vsuvkami z viru květákové mozaiky (podporovatel CaMV 35S), jako je Roundupu odolná sója, kukuřice MON810 (běžně pěstovaná kukuřice) a kontroverzní kukuřice NK603, typ GMO kukuřice, která, jak se nedávno zjistilo, způsobuje rakovinu u krys.

V Evropské společnosti pro potraviny a bezpečnost (EFSA) byli najati vědci, kteří měli identifikovat potenciální faktory u GMO rostlin způsobující alergii, ale během analýzy oběvili sekvenci DNA Genu VI.
Ačkoliv analýzou nebyli schopni vyloučit možnost rizika pro veřejné zdraví nebo životní prostředí a nikdo nemůže říct, jestli už byla veřejnost poškozena, vypadá to, že z vědeckého hlediska je to opravdu možné. Virové proteiny jsou dobře známe pro jejich schopnost potlačovat obranyschopnost proti virovým infekcím u rostlin i lidí a tak mohou zvyšovat citlivost na infekce a dokonce zvyšovat náchylnost k onemocnění rakovinou.
Mějte oči otevřené a zvažte, jestli by ověřené geneticky nemodifikované produkty neměli být tím, co si dáváte do úst.

Přeloženo s laskavým souhlasem sanatoria WilewoodEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo