ZiskejZdravi.cz

Ořechy a semena nahradí maso

Ořechy jsou skvělou potravinou, která svou výživovou hodnotou patří mezi potraviny nahrazující maso. Jsou velmi tučné a výživné, proto je musíme užívat v rozumné míře, abychom své tělo nepřetěžovali. 1/2 kg ořechů má tolik tuku a bílkovin jako 2 kg hovězího masa nebo 2,5 kg vajec. Obsahují mnoho minerálních látek, např. fosfor, síru, draslík, železo a také vitamíny skup. B.

Semena různých rostlin jsou také velmi hodnotná a mnohé jsou tak vynikající potravinou, že jsou skutečným výživovým pokladem. Například lněné semínko, které se využívá už celá staletí i v našem českém hospodářství obsahuje větší množství Omega3 nenasycených mastných kyselin a dokáže tak nahradit ryby. Sezamové semínko obsahuje větší množství vápníku, vitamínu B1, ovlivňuje imunitu a má protinádorové účinky. Existuje mnoho dalších semen a každé je pro naší výživu přínosem. Stačí je zařadit do svého jídelníčku a nebát se experimentovat.

Jak je vidět namísto masa a živočišných tuků nám Stvořitel dal dostatek jiných zdravých potravin, které dokáží maso nahradit. Mnoho rostlin ve svých semenech poskytuje olej, který má pro člověka i léčivé účinky, pokud se užívá v rozumné míře. Můžeme používat oleje, lisované ze semen - nejlépe za studena - např. olivový, slunečnicový, řepkový, sójový, atd.

Z pera průkopnice zdravé výživy Ellen Whiteové:

"Obilí, ovoce, ořechy a zelenina tvoří stravu, kterou nám Stvořitel vybral. Tyto potraviny, upravené co nejjednodušeji a podle možností v přírodním stavu, jsou nejzdravější a nejvýživnější. Dodávají sílu rozumové schopnosti a odolnost, jak to složitá a dráždivá strava nedokáže." Rady o výživě a pokrmech 363, MH 296.

„Olej je mnohem lepší než živočišné tuky, které jsou vlastně z druhé ruky." Rady o výživě a pokrmech 359, 7T 134.

„Ořechy a pokrmy z ořechů velmi nahrazují masité pokrmy. Ořechy se mají přidávat k obilninám, ovoci a podobně, aby strava byla zdravá a výživná. Ovšem nesmíme jíst příliš mnoho ořechů. Možná, že někteří již poznali na sobě, že příliš mnoho ořechů jim neslouží; omezí-li je, zbaví se potíží." Rady o výživě a pokrmech 363, odst. 619b.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo