ZiskejZdravi.cz

Citrusy pro zdraví - Elizabeth Hall

Jaké zdravotní přínosy nám nabízí citrusové ovoce vedle velkého obsahu vitamínu C, draslíku a vlákniny? Hippokratovo prohlášení, „Nechť je jídlo vaším lékem" nám dnes nabízí mnoho moudrosti.

Bojovníci s rakovinou

Pravidelná konzumace citrusového ovoce snižuje riziko rozvinutí spousty druhů rakovin včetně rakoviny kůže, plic, prsu, dutiny ústní a rakoviny tlustého střeva. Jak pro nás citrusy tuto laskavost dělají?

Odpověď tkví z části v látce hesperetinu (a související látce, která se nazývá hesperidin), což je jeden z převažujících flavonoidů v citronech a pomerančích. Flavonoidy se řadí mezi přírodně se vyskytující rostlinné pigmenty (řadí se mezi fytochemikálie), jejichž název se odvozuje od latinského flavus, což znamená žlutý. Rodina flavonoidů přináší mnoho zdravotních benefitů. Hesperitin se opravdu hodně dostává na scénu, když jde o prevenci rakoviny.

Hesperetin spolu s jinými citrusovými bioflavonoidy pomáhá proti rakovině mnoha způsoby. Fungují protizánětlivě a antioxidativně. Také se prokázalo, že umí předcházet rozvoji rakoviny, potlačit její růst a dokonce zvýšit efektivitu chemoterapie u lidí, kteří si zvolí jít touto cestou. Některé z těchto výhod způsobují zablokování růstu nových cév, které vyživují tkáň nádoru (takže se rychle rostoucí tumor nezvládne udržet), zatímco jiné dokáží urychlit „řízenou smrt" rakovinových buněk, což je proces známý jako apoptóza. Navíc rozrůstající výzkum přichází na to, že hesperidin může pomoci zdravým buňkám více odolávat vedlejším účinkům chemoterapie.

Ikdyž jsou flavonoidy tak úžasné samy o sobě, citrusové ovoce obsahuje dokonce ještě další protirakovinové fytochemikálie. Například limonoidy, které vypadají slibně v prevenci a/nebo léčení dvou na Západním světě vévodících rakovinách: rakovina prsu reagující na estrogen a rakovina tlustého střeva. Když jíte kousek citrusu a všimnete si jakoby nahořklé chuti, tak právě ochutnáváte limonoid. Díky této chuti citrusový průmysl považuje limonoidy za nežádoucí a snaží se jich dostat ven z citrusů tolik, kolik je jen možné.

Na řadě jsou dvě výhrady. Za prvé, jelikož se mnoho těchto protirakovinných složek nachází v bílé části ovoce, přímo pod jeho slupkou, kupované džusy vám pravděpodobně neposkytnou jejich optimální množství. Pokud jíte (nebo pijete) jen ty nejsladší druhy citrusů, dostane se vám méně limonoidů, než kdybyste měli pestřejší výběr.

Několikanásobná srdečně-cévní ochrana

Častá konzumace citrusů může snížit riziko mrtvice a jiných srdečně-cévních onemocnění. Je jasné, že tento efekt má něco společného s něčím hlubším, než jen s vitamínem C, jelikož několik studií prokázalo, že samotný vitamín C srdce nijak nechrání.

Citrusové flavonoidy i limonoidy hrají roli při snižování produkce cholesterolu a tím pádem snižují jeho hladinu v krvi. Některé z těchto látek také vypadají slibně, co se týče pomoci se snižováním rizika jiných onemocnění srdce tím, že zlepšují krevní tlak a u diabetiků (skrze zvyšování citlivosti na inzulin) snižují hladinu krevního cukru. Také díky antioxidačním účinkům zmírňují hromadění oxidativního cholesterolu, který ničí cévy. Jedna zejména fascinující studie prokázala, že hesperidin v pomerančích upravuje aktivitu genů v bílých krvinkách, což nás chrání proti zánětům a ateroskleróze. Citrusové flavonoidy tím, že zpomalují shlukování červených krvinek a krevních destiček, zvyšují kapacitu krvinek k nesení většího množství kyslíku a ulehčují proudění krve skrze nejtenčí kapiláry.



Citrusy pomáhají mozku

Citrusové flavonoidy se také jeví vysoce efektivními v prevenci poznávacího poklesu spojeného s věkem u zvířat i lidí. Tyto v základu netoxické látky rády překračují bariéru mezi krví a mozkem, takže k němu mají přímý přístup. Mimoto, že díky svým antioxidativním schopnostem ochraňují naše mozkové buňky před poškozením volnými radikály, jejich protizánětlivé schopnosti bojují se záněty často spojenými s nemocemi jako je Parkinson a Alzheimer.

Mozku prospěšné složky citrusů mají co do činění s jejich vůní. Zjistilo se, že pouhá vůně těchto druhů ovoce pomáhá normalizovat potlačené imunitní a neuroendokrinní funkce u pacientů s depresí a současně zlepšuje jejich mentální rozhled. Konkrétně vůně citrónu zmírňuje únavu a pomáhá pracovat s energií při provádění jednoduchých mentálních úkonů. Takže nezapomínejte zahrnout citrusy do vaší stravy - nebo se alespoň obklopujte citrusovými vůněmi - Pokud hledáte další cestu, jak podpořit své rozumové schopnosti.

Citrusy nejsou pro všechny

Některé studie ukazují, že 25% jejich účastníků mělo problémy s alergiemi na citrusové ovoce. Citrusy jsou hodnoceny jako jedny z pěti největších potravinových alergenů. Citrusy nedávejte dětem do dvanáctého měsíce roku kvůli vyrážkám z kyselého nebo kvůli špatnému vlivu na glykemický index. Pomeranče z pomerančovníku hořkého, grepy, limetky a pomela obsahují furano kumariny které narušují fungování určitých léků.

Závěr

Citrusové ovoce obsahuje mnoho silných látek, které umí bojovat s nemocemi. Seznam žádoucích účinků je vskutku pozoruhodný. Nicméně nesnažte se citrusy jíst kvůli limonoidům nebo hesperetinu proto, abyste se takto léčili, aniž byste to probrali se svým lékařem. Ale pokud vás netrápí alergie nebo intolerance na tuto rodinu zdraví prospěšných potravin - a neberete léky, které by mohly být nepříznivě ovlivnivněny konzumací grepu - jezte svobodně různé citrusy jako hodnotný doplněk vaší stravy.

Pokud berete jakékoliv léky, může být možnost reakce s jídlem, která bude působit nežádoucím směrem.

Přeloženo s laskavým souhlasem sanatoria Wilewood.

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo