ZiskejZdravi.cz

Ocet škodí zdraví

Ocet je surovinou, která přes mnohé pozitivní informace, které se o něm píší velmi škodí zdraví a měli bychom ho vyřadit z našeho jídelníčku. Rozlišujeme několik druhů octa, z nichž nejznámější je jablečný, vinný a bílý destilovaný ocet.

Destilovaný ocet běžně používaný v potravinářství ničí červené krvinky a vede k anémii (chudokrevnosti). Zpomaluje zažívací proces a zabraňuje správnému vstřebávání potravy. Lékaři říkají, že jedna kapka octu zničí 7 kapek krve. Tento ocet, který se vyrábí kvašením vína, obsahuje průměrně 3 až 9% kyseliny acetonové. Kyselina acetonová v octě je jednou z příčin tvrdnutí jater (cirhózy).

O jablečném octu se píše mnoho pozitivního. Doporučuje se na onemocnění kloubů, ředění krve, hubnutí, únavu, migrénu a jiné nemoci. Žel mnoho z uváděných účinků není vědecky ověřeno a dokázáno. Například jedním z doporučení k užívání jablečného octa je jeho využití k vyrovnání acidobazické rovnováhy v těle (poměr zásaditosti a kyselosti), ale vychází se z předpokladu, že je naše krev mírně alkalická (zásaditá) - to znamená někde mezi 7,35 - 7,45 pH. Opak je pravdou. Při dnešním moderním stravování je krev většiny lidí spíše kyselá a naopak potřebuje alkalizovat. Takže příjem octa naopak škodí a zvyšuje již tak vysokou kyselost krve. To vede právě k únavě, častým zánětům, infekcím, svěděním, alergickým projevům a zvýšenému výskytu artritidy a jiných projevů. Doporučujeme se octu vyhýbat a nahrazovat ho citrónovou šťávou a to i při zavařování „kyselých okurek", které, mimo to, můžeme zpracovat jako „kvašáky" pouze se solí.

Již v 19.století průkopnice zdravé životosprávy Ellen Whiteová napsala:

„Saláty se často připravují s olejem a octem. V žaludku dochází ke kvašení a strava nemůže být dobře zažita, naopak, rozkládá se. Tím není krev vyživena, plní se nečistotou a dochází k potížím jater a střev." CD 345, odst. 578.

„Skořicové koláčky a octové okurky by se neměly do lidského žaludku dostat. Tvoří špatnou krev." CD 345, odst. 575.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo